Pocit úspěchu

Porod vlastního dítěte znamená pro každou matku nesmírný úspěch, spojený s určitým sebepotvrzením. Žádná zkušenost se nevyrovná tomu, přivede-li žena z vlastního těla na svět nový život. Popření její síly či zásluh o úspěch však může tento ohromující prožitek výrazně oslabit.

Institucionální kultura, kde pacient je pasivním účastníkem, porod je vnímán jako všední záležitost a odborně vybavený zdravotník platí za všemocného může zpochybnit pocit úspěchu rodičky. I když se většinou se nejedná o záměrnou snahu, příčina může spočívat v přístupu k porodu, jež si dostatečně neváží prožitku rodičky.

Aby žena mohla svůj úspěch skutečně docenit, potřebuje mít pocit, že se dokázala samostatně rozhodovat, že se těšila úctě a podpoře okolí a že byla ústředním bodem události, kterou bylo narození jejího dítěte.

Ať už jsou okolnosti jakékoli

Někdy k náročnosti situace přispívají okolnosti porodu či volba samotné rodičky. Prostředí, kde musíte pracovat je daleko od vaší představy ideálu, popřípadě je nutná určitá intervence. Jak můžete v takové situaci pomoci rodičce prožít pocit skutečného úspěchu?

Taková situace si žádá důkladné zamyšlení. Na prožitek porodu se musíte podívat z perspektiv všech zúčastněných (a zejména rodičky). Vaše zkušenost coby porodní asistentky může ovlivňovat vaše reakce, zejména tehdy, jestliže jste zažila podobné situace, které nedopadly úplně šťastně, nebo jste slyšela „katastrofické historky“ od kolegyň.

Pečlivě se zamyslete nad tím, jak reagovat na okolnosti, které mohou nastat, aniž byste upadla do pasti přesvědčení, že jen proto, že by se něco mohlo stát se to určitě také stane. Zaměřte se na řešení – uvažování v intencích „problémů“ podtrhuje negativní aspekt celého zážitku a sugeruje rodičce (i ostatním), že něco by se mohlo pokazit.

Jestliže se nenabízí žádné řešení, ocitáte se v situaci, kterou je nutné přijmout a nějak s ní naložit. Jestliže žena ve vaší péči trvá na domácím porodu v šestnáctém patře panelového domu, potom je na vás, jak si poradíte s nároky dané situace při zachování co největší možné bezpečnosti. Soustřeďte se přitom na pozitiva – jakou podporu budu potřebovat? Pakliže se vám navzdory okolnostem zdaří poskytnout rodičce prožitek bezpečí a uspokojení, bude váš osobní pocit úspěchu o to větší. Komunikujte s klientkou i její rodinou. Také si vytvořte komunikační kanály se svou konzultantkou pro porodní asistentky, podpůrnými službami, personálem na jednotce intenzivní péče, popřípadě ambulancí a předem se ujistěte, že jsou všichni srozuměni se svojí rolí. Jakmile budou tato komunikační spojení jasná, o jejich pozdější navázání se už nebudete muset starat.

Pocit uspokojení může přinést každý porod. I žena, která porodí císařským řezem v úplné anestézii zažívá zázrak příchodu novorozeného dítěte. Ovšem určitý typ porodu může přinést silnější pocit uspokojení než jiný. Žena, která porodí bez analgezie či zákroků při tom pozná plný potenciál svých schopností a díky zvýšené hladině endorfinů ochutná extázi vyvolanou přirozenou cestou. Právě zde přicházejí zásadním způsobem ke slovu naše dovednosti v oblasti podpory a usnadnění normálního průběhu porodu.

Ale i když se vynasnažíme napomoci přirozenému porodu a rodička se následně přikloní k použití prostředků na tlumení bolesti či požaduje technický zásah, stále jí můžeme pomoci v tom, aby nenabyla pocit, že nějak selhala.

Sdílená moc a odpovědnost

Co se týče porodu, i zde platí, že pocit úspěchu rodičky významně souvisí s mírou, do jaké měla dění pod svojí kontrolou. Pokud je moc mezi porodní asistentkou a rodičkou sdílená a přispívá k posílení dané ženy, její pocit naplnění bude daleko hlubší.

Řada žen se však v takových chvílích cítí velmi zranitelně. Výrazný vliv na ně mohou mít autority jako porodní asistentky, porodníci, praktičtí lékaři a členové rodiny. Často pak dochází k tomu, že žena nevidí jinou možnost, než přijmout jejich rozhodnutí a nechá si od nich mluvit do toho, „co je pro její dítě nejlepší“.

Pomoci ženě napojit se na vlastní zdroj síly a provázet ji při porodu jejího dítěte znamená uvidět ji coby skutečně silnou a sebejistou, co se týče její schopnosti naplnit vlastní potenciál. Tento zážitek může být nesmírně naplňující jak pro vás, tak pro danou ženu!

Praktické tipy

- Jak na to, aby porod byl naplňujícím zážitkem? – pro rodičku i pro vás. Jak možnosti a informace, které ženě nabídnete přispějí k jejímu prožitku většího naplnění? Při svém dalším pohovoru při přijímání klientky do péče sledujte, co prostřednictvím poskytovaných informací sdělujete. Je za nimi vaše přání (či přání vašeho zaměstnavatele) vyhnout se rizikům a „nepohodlným“ postupům? Jsou pro danou ženu posilující nebo naopak využívají jejích případných obav? Zdůrazňujete řešení nebo ulpíváte na problémech?
- Jaké možnosti ohledně místa porodu vy či vaše zařízení nabízíte? Jaké nároky jsou podle vás s jednotlivými možnostmi spojené? Jak byste v rodičce podpořila pocit úspěchu, bez ohledu na místo porodu? Připadá vám, že jste měla možnost rozvinout své dovednosti v oblasti normálního porodu v různých prostředích?
- Nalaďte se na její vnímání pocitu úspěchu! Uvědomujte si to v průběhu celého porodu a přemýšlejte, jak lze tento pocit posílit. Potom se vciťte do vlastního vnímání úspěchu. Jak přítomnou situaci prožíváte? Připadá vám to jako společný úspěch? Prostřednictvím přátelských rozhovorů s ženami ve vaší péči se můžete dozvídat, co je pro ně v životě důležité a usnadnit jim samostatné rozhodování o sobě samých.


Doplňující odborná literatura

Kirkham M (ed) (2004) Informed choice in maternity care Palgrave Macmillan, Hampshire Leboyer F (1993) Birth without violence Cedar Odent M (1984) Birth reborn Souvenir Press Raphael-Leff J (1991) Psychological processes of childbearing Chapman & Hall, London