Příprava na porod

Efektivní příprava na porod – po stránce tělesné, emoční i intelektové – může mít ohromný vliv na jeho výsledek. Může významně zvýšit pravděpodobnost normálního porodu a narození zdravého dítěte a zásadním způsobem přispět ke spokojenosti rodičky. Dobrá příprava vybaví rodičku pro neočekávané eventuality a ona pak může usměrnit svá očekávání i za změněných okolností.

Do přípravy je třeba zahrnout fyziologické změny, ke kterým při porodu dochází. Žena se potřebuje seznámit s metodami měření těchto změn a se svojí rolí při sledování vlastní pohody. Také potřebuje vědět, jaké kroky budou nezbytné v případě, že se porodní proces odchýlí od normálu.

Řada žen si pro přípravu na porod volí různé „alternativní“ způsoby, jako například jógu. Tyto metody nabízejí možnost pečovat v těhotenství o vlastní psychickou i fyzickou pohodu. Jóga je ideální pro rozvoj fyzické síly a pružnosti, a také umožňuje rozvíjet schopnost vnitřního usebrání, která může rodičce pomoci zvládat tělesný diskomfort v průběhu porodu.

Kromě uvedené přípravy na porod je také třeba vypracovat plán s ohledem na přání dané ženy. Proberte spolu různé možnosti, pomozte budoucí rodičce zformulovat porodní plán a postarejte se, aby byl řádně zaznamenán. Má žena v úmyslu porodit ve dřepu? Bude si přát využít bazénku pro úlevu od bolesti?

Pohovořte si o nejlepších možnostech přípravy pro dosažení zamýšleného výsledku. Kupříkladu žena, která si zvolí polohu ve dřepu si musí být vědoma fyzických nároků s ní spojených a „trénovat“ ji třeba při sledování oblíbeného televizního seriálu, vsedě na telefonních seznamech nebo na malé stoličce, pokud takovou doma má.

Pomocí uvedených přípravných metod pomůžete ženě ve vaší péči vypěstovat si potřebnou sebejistotu a posílíte její důvěru v možnost a dosažitelnost normálního porodu.

Praktické tipy

- Zjistěte, co žena ve vaší péči od porodu očekává – při své první návštěvě se jí zeptejte na její předchozí zkušenosti a na očekávání spojená s nadcházejícím porodem. Jak porod prožívala její matka? Doprovázela nebo viděla daná žena přítelkyni, sestru nebo někoho jiného při porodu?
- Ověřte si, jak žena zvládá náročné situace – vybídněte ji k zamyšlení nad tím, jak si dokáže poradit se strachem, bolestí a úzkostí. Připravte ji na eventualitu, že pocity v průběhu přechodné fáze se mohou projevit s neočekávanou silou a pomozte jí najít cesty, jak se s nimi vypořádat.
- Povzbuďte ji k vhodnému mentálnímu a tělesnému cvičení – její fyzická i psychická flexibilita, vytrvalost a schopnost uvolnění mohou nesmírně ovlivnit pravděpodobnost, že porodní normálně.


Doplňující odborná literatura

Balaskas J (1983) Active Birth Unwin Paperbacks, London Dick-Read G (1984) Childbirth without fear Harper & Row, UK Gould D (2000) Normal labour: a concept analysis Journal of Advanced Nursing 31 (2): 418-427 Muller-Staffelstein T (1996) Preparation for childbirth - preparation for life: a challenge for primary prevention. International Journal of Prenatal and Perinatal Psychology and Medicine 8: 73-79 September supplement