Minimalizace rizik



Stanovení rizik – příliš hrubý nástroj

Při posuzování rizik odhadujeme pravděpodobnost, s jakou nastane určitá eventualita. Tento tzv. „risk assessment“ funguje tehdy, bereme-li v úvahu velké počty lidí. V případě jednotlivce však nemá přílišný význam, neboť jde o to, zda se něco stane či nikoli. Nikdo nám neposkytne jistotu, že určité riziko nenastane. Příliš nám neposlouží ani statistické porovnání s lidmi, jejichž životní okolnosti, způsob života, zdravotní stav a další faktory byly naprosto odlišné od našich.

Pokaždé když sedáme do auta, existuje statistické riziko, že se nám přihodí havárie. Ovšem pravděpodobnost, že se taková nehoda skutečně stane, se výrazným způsobem odvíjí od našeho stylu řízení, pozornosti, zkušeností a řidičských schopností. Vliv těchto faktorů však nelze spočítat. Organizace mohou při tvorbě strategií vycházet ze statistik. Jak se tyto strategie či směrnice vztahují k jednotlivým případům je úplně jiná záležitost, která vychází z konkrétních situací.

Řadíme-li určitou ženu do kategorie „vysokého“ či „nízkého“ rizika, odsouváme stranou veškeré individuální faktory a upřednostňujeme její předpokládanou statistickou příbuznost s jinými ženami spadajícími do stejné kategorie. Takové škatulkování má bohužel významný dopad na výsledky porodů těchto žen. Rodičky, jež na počátku dostanou nesprávnou „nálepku“ se budou muset podrobit rozsáhlejšímu testování. V nejhorším případě mohou být vystaveny zbytečným a potenciálně škodlivým zákrokům. Takové nálepkování vede ke snaze zamezit rizikům za každou cenu a škodí kvalitní praxi.

Důsledky řízení rizik u porodu

Rutinní intervence jsou v dnešním porodnictví zcela běžným důsledkem řízení rizik. Přijetí skutečnosti „medikalizace“ porodu však odnímá rodičce kontrolu nad průběhem porodu a tím snižuje její schopnost dobře zastávat úlohu matky. Rizika, která z tohoto přístupu vyplývají pro následující generace jsou nemalá. Bohužel je dosti obtížné žalovat někoho za zapříčinění „snížené mateřskosti“ a tyto náklady neponesou individual trusts, ale celá naše společnost.

Z globálního pohledu panuje určitá shoda v tom, že přístup k porodnickým službám v duchu řízení rizik není zcela efektivní. Je to tím, že u žen označených jako „nízkorizikové“ mohou nastat nečekané komplikace a naopak ženy, u nichž se předpokládá vysoké riziko mohou zažít těhotenství i porod bez sebemenších komplikací. Tento přístup také vede k tomu, že se nepřiměřeně vysoký počet žen ocitá v kategorii vysokého rizika.

Na čem opravdu záleží?

Jádrem porodní asistence je péče a podpora určená rodičkám a jejich dětem, a také podpora rozhodování samotných žen. Důležitou součástí této služby je pomoci ženě porozumět ukazatelům vlastní tělesné a duševní pohody a minimalizovat rizika, která u ní připadají v úvahu na základě jejích postřehů a našeho vyhodnocení individuálních okolností. Tyto ohledy by měly vždycky stát nad minimalizací rizika disciplinárního řízení nebo soudního sporu vedeného proti nám samotným či našemu zařízení, jakkoli tato rizika nelze přehlížet.

Praktické tipy

- Vypracujte seznam rizik, která hrozí v případě dané ženy – která rizika jsou nejzávažnější? Jak je vnímá daná žena? Jsou některá z uvedených rizik ve střetu? (např. je s ohledem na psychické nastavení rodičky riskantnější porod v nemocnici než doma?)
- Vypracujte seznam veškerých ukazatelů její pohody a dobrého stavu – co jste zjistila? Vyvažují či kompenzují tyto ukazatele předpokládaná rizika? Jak svůj stav hodnotí sama žena?
- Zaznamenejte si své postupy rozhodování – ve svých poznámkách uveďte seznamy rizik a ukazatelů pohody a dobrého stavu, ke kterým jste se dopracovala. Vysvětlete postup svého rozhodování a své priority. Z jakých podkladů či důkazů jste při rozhodování vycházela? Máte-li jakékoli obavy, proberte vše s kolegyní.


Doplňující odborná literatura

Axton S (2000) The thinking midwife: arriving at a judgement British Journal of Midwifery 8 (5): 287-291. Cioffi J, Markham R (1997) Clinical decision-making by midwives: managing case complexity Journal of Advanced Nursing 25: 265-275 Bates C Assessing and managing risk in midwifery practice in Boyle M (Ed) (2002) Emergencies Around Childbirth Radcliffe Medical Press Royal College of Midwives (2000) Reassessing risk: a midwifery perspective Royal College of Midwives Trust, London