Důvěra

Abychom mohli druhému důvěřovat, musí v nás vzbuzovat pocit jistoty. Ve vztahu porodní asistentky a ženy v její péči to znamená vzájemnou důvěru ohledně svých schopností. A také důvěru ve vzájemné dobré úmysly.

Pro ženu je důležitý pocit, že disponujete dovednostmi a zkušenostmi, o něž se bude moci opřít v průběhu intenzivního porodního procesu, který může někdy nahánět i strach. Také však potřebuje jistotu, že jakákoli vaše rada či doporučení je v jejím zájmu a ve prospěch jejího dítěte (a nikoli vedená vaší snahou nějak se chránit či vyhovět chodu vašeho zařízení).

Zároveň se musíte umět spolehnout na schopnost rodičky porodit normálně. Pokud to z nějakého důvodu nebude možné, je samozřejmě třeba, abyste to rodičce objasnila a společně s ní naplánovala alternativní postup. Jestliže jste však pozbyla důvěru v normální porodní proces, popřípadě cítíte potřebu „věci popostrčit“, vaše nejistota či nutkání tak či onak vyjdou najevo. Rodička pak může pozbýt důvěru ve vlastní schopnost porodit normálně. Možným nežádoucím důsledkem je pak vyvolání „kaskády intervencí“.

Ochota rodičky propůjčit vám svoji důvěru se hlavně a především odvíjí od toho, jak dokážete stát při ní.

Sdílení kontroly nad situací

Důležitým aspektem důvěry je schopnost přenechat kontrolu nad věcí druhému, bude-li třeba. Pustit situaci z ruky není pro nikoho jen tak, zejména cítí-li nejistotu. Ovšem skutečná kontrola nad věcí může nastat jen tehdy, uznáme-li, že v některých situacích je správné rozhodnutí na někom jiném.

Nicméně...

Potřeba rodičky mít při porodu věci pod kontrolou je proměnlivá a přichází a odchází ve vlnách, podle toho, jakou jistotu rodička právě cítí. Fyziologické procesy porodu nepodléhají vědomé kontrole a vzdání se vlády nad nimi je jiné povahy. Má co do činění s tím, zda plaveme proti proudu nebo se jím necháme unášet. Ochota rodičky opustit touhu mít situaci pod kontrolou a místo toho „jít s proudem“ sílí s tím, jak je naladěná na procesy probíhající ve svém těle. Když neví, co se s ní děje a bolest a úzkost ji zcela zaplaví, může se rodička upínat ke kontrole nad situací coby jedinému způsobu, jak dění zvládnout nebo se cítit „bezpečněji“.

Rady, na které se lze spoléhat

Ne vždy budete s ženou ve vaší péči zajedno ohledně její volby. Konečné slovo však skutečně patří jí. Pokud bude nutné její rozhodnutí nějak konfrontovat, je třeba, abyste působila jako naprosto důvěryhodný zdroj informací či rad. Bude-li rodičce připadat, že jí upíráte či tajíte informace, které by mohly ovlivnit její rozhodování, důvěra mezi vámi tím zásadně utrpí.

Jestliže si za radami poskytovanými ženám skutečně stojíte a spoléháte na ně, budou vás ženy ve vaší péči vnímat jako „důvěryhodnou“ (ať už s vámi budou souhlasit či nikoli). Ale jestliže svým radám sama nevěříte, projeví se to beztak neverbálně, skrze tón vašeho hlasu, výrazy a gesta.

Praktické tipy

- Vybavte si lidi, ke kterým chováte důvěru – nejen v práci, ale v životě vůbec. Jak s vámi jednají? Jak s vámi hovoří? Čím to je, že cítíte, že jim můžete důvěřovat? A jak to můžete prakticky uplatnit ve své práci s ženami?
- Nebojte se vyslovit nepříjemné skutečnosti – buďte v komunikaci se ženami upřímná a otevřená. Jestliže cítíte v těle napětí nebo prožíváte úzkost, zeptejte se sama sebe na příčinu. Připadá vám, že na to nestačíte, skrýváte něco, nebo vám je nepříjemná daná situace či rada?
- Respektujte hledisko, názory a volbu rodičky – učte se naslouchat a slyšet (což není totéž!). Také sledujte řeč jejího těla – odpovídá tomu, co žena říká nebo prozrazuje něco jiného? Dokážete přijmout samostatná rozhodnutí ženy ve vaší péči? Máte pocit, že musíte její volbu směrovat podle svých zkušeností či přesvědčení?


Doplňující odborná literatura

Bates C. Care in normal labour: a feminist perspective. In: Alexander J, Levy V, Roth C (eds) (1997) Midwifery Practice: Core Topics 2 Macmillan Press, London Green JM, Coupland VA, Kitzinger JV (1998) Great expectations: a prospective study of women's expectations and experience of childbirth (2nd ed) Books for Midwives, London Hundley V, Ryan M (2004) Are women's expectations and preferences for intrapartum care affected by the model of care on offer? MIDIRS Midwifery Digest 14: 3 Hunt S, Symonds A (1995) The social meaning of midwifery Macmillan Press, London Odent M (1986) Primal Health Century Books Royal College of Midwives (1997) Debating Midwifery: Normality in Midwifery Royal College of Midwives Trust, London