Aktivní vypuzovací fáze

S nástupem aktivní vypuzovací fáze porodu může rodička vnímat určité nutkání začít tlačit, aby již porodila. Někdy se jedná o fyziologickou záležitost, tzv. Fergusonův reflex, jindy však toto nutkání může být psychické povahy. Film a televize obvykle ukazují porod v souvislosti s pobízením rodičky k tlačení a řada žen si tyto představy a s nimi spojená očekávání direktivního tlačení přenáší i do vlastního porodu.

Pocit nutnosti tlačit může zesilovat i přístup porodní asistentky (či jiného přítomného zdravotníka), který rodičku vybízí, aby „se do toho konečně dala“. Pociťujeme-li úzkost z toho, že se porod „zpomaluje“, přenášíme své pocity na rodičku. Dnes se bohužel naskýtá jen nepatrně příležitostí vidět ženy při porodu bez použití prostředků na tlumení bolesti či jiných intervencí, a zkušenost s přirozeným vypuzovacím reflexem je tedy dosti vzácná. Proto nám připadá, že je na nás, abychom „to celé nějak popostrčily“. Není.

Ve fázi sestupu a rotace dítěte rodička vyžaduje svůj čas, jistotu podpory a povzbuzování, které posílí její jistotu, že dokáže porodit. Nezbytná je též adekvátní hydratace a mezi jednotlivými vypuzovacími stahy osvěžení v podobě otírání obličeje a rukou chladnou houbou.

Trpělivost nade vše

Klíčem k úspěchu druhé doby porodní je trpělivost. Délka této fáze se bude odvíjet od polohy plodu a rozsahu jeho rotace, síly a frekvence stahů a skutečnosti, parity rodičky. Ženskému tělu je dána schopnost vytlačit dítě ve správnou chvíli a my se musíme naučit tomuto instinktu důvěřovat. Povzbuzování k tlačení příliš záhy může rodičku vyčerpat a také způsobit poškození pochvy. Je spolehlivě doloženo, že direktivní tlačení nezkracuje druhou dobu porodní, ani nezlepšuje acidobazickou rovnováhu pupečníkové krve či výsledky testu podle Apgarové.

Direktivní versus nedirektivní tlačení

Nejčastější typ direktivního tlačení využívá zádrží dechu pro zesílení a zaměření vypuzovacích stahů. Tento typ je běžně známý pod označením Valsalvův manévr. Jeho součástí je hluboký nádech, zádrž, a tlačení směrem dolů. Tento přístup však může snížit hladinu kyslíku v krvi rodičky a naopak zvýšit hladinu oxidu uhličitého, s příslušnými riziky pro dítě.

Z provedených studií vyplývá, že poloha rodičky v druhé době porodní má svůj význam. Vertikální pozice totiž přispívá k sestupu hlavičky plodu a posiluje vypuzovací stahy. Přínos je v takovém případě dvojí, neboť vertikální poloha usnadňuje sestup plodu, který pak příznivě ovlivňuje vypuzovací reflex.

Z dosavadních odborných podkladů vyplývá, že neexistují data, která by dokládala přínos řízeného tlačení v druhé době porodní a že spontánní tlačení provázené daleko kratšími zádržemi dechu (maximálně 5-6 vteřin v porovnání s deseti vteřinami při Valsalvově manévru) se vyznačuje daleko větší fyziologickou účinností. Navíc přirozené vydechování, k němuž dochází mezi nádechy přispívá k uvolnění pánevních svalů a snižuje tak riziko natržení.

Rodičky, jimž je dopřána určitá volnost si během vypuzovací fáze volí různé polohy, jež jim budou vyhovují nejlépe. Pocitová svoboda rodičky zaujmout alternativní polohu závisí na prostředí, kde porod probíhá.

Praktické tipy

- Využijte přechodné fáze jako přestávky na odpočinek – přechodná fáze v druhé době porodní trvá 5-30 minut a představuje dobrou příležitost pro povzbuzení rodičky k odpočinku a nabrání sil k porození dítěte.
- Jestliže tomu stav rodičky neodpovídá, ať zatím netlačí! – přesun do polohy na levém boku nebo genupektorální pozice ztlumí nutkání tlačit zmírněním tlaku hlavičky dítěte na hráz.
- Pomozte rodičce v uvolnění svalů pánevního dna – cítí-li nutkání tlačit předčasně, navoďte jí představu, že má před očima mírný svah a svým dechem kutálí nahoru lehký ping-pongový míček.


Doplňující odborná literatura

Beynon C (1957) The Normal Second Stage of Labour. A Plea for Reform in its Conduct. Journal of Obstetrics and Gynaecology of British Empire 64 (8 ): 815-820 Bergstrom, L et al (1997) “I Gotta Push. Please Let Me Push!” Social Interactions During the Change from First to Second Stage Labor. Birth 24 (3): 173-180 Caldeyro-Barcia R (1979) Influence of maternal bearing down efforts during second stage on fetal well-being. Birth and Family Journal 6 (1): 7-15 Nikodem VC. Sustained (Valsalva) vs. exhalatory bearing down in second stage of labour. In: Keirse MJ et al (eds) (1995) Pregnancy and Childbirth Module of the Cochrane Database of Systematic Reviews. The Cochrane Collaboration, Issue 2, Update Software, Oxford Odent M (2000) Insights into pushing. The Second Stage as a Disruption of the Fetus Eject Reflex Midwifery Today International Midwife 55: 12